Všechno je výhodné a všechno se vyplatí. Reklamy na půjčky takhle často vypadají. Vždy to nemusí být pravda, ale jak to poznat? Základem je se alespoň trochu vyznat v tom, co slibují. Pokud jste nevystudovali ekonomickou fakultu na vysoké škole, můžete s tím mít trochu potíže. Věřte ale, že zas tak složité to není. Jen musíte vědět, na co se soustředit.
Co znamenají zkratky za úrokovou sazbou?
Jistě jste si už všimli, že za procenty uvedenými v reklamách, na bannerech i v prospektech bankovních společností se nachází malá zkratka ze dvou písmen. S čím se můžete setkat a co znamenají? Nenechte se zbytečně zaskočit jen díky tomu, že se nemáte dostatek informací.
Zkratka p.d. (per diem) se užívá nejčastěji u poplatků za zpožděnou platbu, protože jde o sazbu za den. P.m. (per mensem) označuje měsíční úrokovou sazbu za měsíc. P.q. (per quartum) je za čtvrtletí, zatímco p.s. (per semestr) za půl roku. Často užívaná je také p.a. (per annum), tedy sazba za rok. Je důležité si na to dát pozor, protože rozdíly v konečné ceně mohou být astronomické.
Rozdělení typů úročení
Ano, i některé úroky se dále zhodnocují. Rozdělit je lze podle způsobu provedení a podle termínu. Z prvního uvedeného máte možnost:
- jednoduché – k dalšímu úročení nedochází,
- složené – dále se zhodnocují,
- smíšené – kombinace dvou předchozích.
Dle termínu výplaty se můžete setkat se dvěma druhy, a to:
- předlhůtní – vyplácí se na počátku období,
- polhůtní – vyplácí se na konci období.
Soustřeďte se na důležité
Bez velkého přemýšlení či prochází údajů máte možnost udělat správné rozhodnutí. Jak? Stačí, když se soustředíte na hodnotu RPSN. To je u půjček klíčový údaj, který nesmíte minout. Jedná se o kompletní náklady, které budete muset bance uhradit. I podle tohoto jediného údaje můžete zjistit, zda se vám úvěr na konci vyplatí nebo ne. A hlavně zjistíte, kolik na něm přeplatíte.