Do finanční rozvahy před pořízením bazénu patří i náklady na jeho provoz a na nákup potřebného technického zázemí a příslušenství. Musíte mít předem jasno a provedenou předběžnou kalkulaci tak, abyste nebyli zaskočeni nepředvídanými položkami. Nezapomínejte také na spotřebu elektrické energie na provoz čerpadla a filtrační jednotky, případně tepelného čerpadla na vytápění, osvětlení atp.
Bez filtrace a bazénové chemie se neobejdete
Základním bazénovým příslušenstvím je filtrační zařízení. Skládá se z pohonné jednotky – čerpadla, z filtrační patrony buď kartušové s papírovou vložkou nebo pískové, a tato soustava je propojena hadicemi a armaturami. Náplní pískové filtrace je buď křemičitý písek, nebo zeolit.
Bazénová chemie jsou prostředky pro desinfekci vody, nejčastěji jde o přípravky na bázi chlóru buď ve formě chlor šoku, nebo jako stabilizované tablety chlornanu sodného. Moderní a velmi oblíbenou metodou chlorové chemie je rozklad roztoku mořské soli elektrolýzou, kdy se na elektrodách uvolňují ionty sodíku a chlóru. Využít lze i způsoby bez použití chlóru, např. UV lampy nebo aplikaci ozónu.
Nezbytné podpůrné prostředky
V průběhu koupací sezóny dochází poměrně často i k tvorbě vodní řasy, která se odstraňuje algicidními přípravky a vločkovačem. Odumřelé organismy pak sedají ke dnu a odtud se odstraňují bazénovým vysavačem. Ruční nebo poloautomatický vysavač se připojuje k filtraci a nečistoty pak putují do kanalizace, případně se čistí přes filtrační náplň.
Velký význam mají také krycí a solární plachty. Jestliže nevyužijete možnosti pevného zastřešení, v průběhu sezóny bude nutné vodní hladinu chránit před spadem nečistot. Existují i speciální pevné materiály jako ochrana proti pádu osob či zvířat do nádrže.
Neobejdete se ani bez schůdků, dávkovacích plováků, teleskopických síťek na odlovení plavajících předmětů, teploměrů, testerů a dalších podpůrných prostředků.