Znáte velkou, kulatou, oranžovou zeleninu? Dýně dorůstají do velkých rozměrů, někdy až tak, že je ani neuneseme. Ale většinou je známe jako menší plody, které se dají zakoupit i v obchodech. A co je z dýně? Samozřejmě, stejně jako jiné plodiny nebo jiná zelenina obsahuje semena. Její semínka jsou obalená v bílé slupce. Teprve pak se z nich vyklube právě to dýňové semínko, které už známe v dnešní podobě, tedy oloupané semínko s barvou do světlejší či tmavší zelené.
Kdy se sklízí taková dýně? Většinou na podzim někdy kolem září nebo října. Dýně se pěstují i u nás. Naše podmínky jim náramně vyhovují. Nepotřebují žádnou vekou péči, akorát poměrně příznivé klima. Semínka se usuší a dále se mohou podle libosti konzumovat.
Semínka můžete nasypat na misku a zobat jen tak nebo je můžete přidat do směsi s oříšky třeba pro návštěvu. Koupit se dají zvlášť nebo v různých směsích.
Co obsahují a proč jsou pro naše tělo přínosem? Najdete v nich spoustu cenných prvků. Mají velký podíl zinku, který má vliv na naše tělo zejména v případě, že se stravujete často narychlo ve fastfoodech. Obsahují také fosfor, mangan, vápník, hořčík, měď a železo. Jako další můžeme zmínit aminokyseliny L-Tryptofan a spoustu vitamínů skupiny B. Třetinu tvoří proteiny a čtvrtinu nenasycené mastné kyseliny, kterých máme neustále nedostatek a proto by se měly doplňovat.
Z těchto mnohých důvodů je vhodné konzumovat dýňová semínka.
A jak s nimi nakládat? Můžete je zobat jen tak volně, přidávat do snídaní, kaší, smoothie, koktejlů, do jogurtu, výborné jsou také pražené. Hodí se do salátů studených i teplých, do dezertů a na přípravu různých dalších pochoutek. Jistě i Vy s nimi něco vykouzlíte a třeba překvapíte i sami sebe. Dokonce se dýňová semínka přidávají i do chlebů a do dalšího pečiva. Vykouzlíte s nimi lahodné bulky, přidáte je do polévky, hodí se samozřejmě k dýňové, ale i do mnohých dalších. Vykouzlíte s nimi bohatou a zdravou snídani, když si je přidáte do jogurtu nebo do ovesné kaše. Můžete je nadrtit, rozmixovat nebo konzumovat jen tak celé.