Zubaři byste měli důvěřovat – pobyt na zubařském křesle je natolik intimní záležitost, že velmi záleží na tom, komu se do péče svěříte. Proto velmi pečlivě svého dentistu vybírejte podle různých ukazatelů, jako jsou např. reference v odborných kruzích i mezi ošetřenými klienty, vybavení ordinace, ochota pacientům naslouchat a vést s nimi dialog.
Měli byste znát přibližný pracovní postup – zákroků v ústní dutině je celá řada a žádný zubař v Praze ani kdekoli jinde vám nebude dopodrobna vysvětlovat odborné metody a jejich působnost, jde spíše o to, abyste získali alespoň základní přehled o situaci a byli připraveni na to, čemu se podrobíte. V přátelském duchu vedený rozhovor mezi zubařem a pacientem je základ, na němž staví úspěch každý zkušený dentista.
Preventivní péče je vždy základem úspěchu – kdo dává přednost prevenci před zákroky, je na tom výrazně lépe, proto nemá význam návštěvu zubaře zbytečně oddalovat. Preventivní prohlídky jsou vždy menším zásahem a předchází zbytečné bolesti a komplikacím.
Vhodně se oblékejte – do zubních ordinací dochází někteří lidé i nevhodně oblečeni, vhodné je cokoli volného, pohodlného, co není upnuté na tělo a neškrtí při sezení na téměř vodorovné poloze. Pamatujte také na to, že se oděv může potřísnit vaší krví, proto dávejte přednost raději levnějším mikinám, tričkům či košilím.
Nepijte alkohol, nekuřte – alkoholové a dehtové výpary nejsou nejen dobrou vizitkou, ale zároveň mohou na zubaře působit rušivě a ovlivňovat jej při práci.
Věnujte patřičnou pozornost čištění zubů – před vstupem do ordinace si vyčistěte zuby včetně mezizubních prostor, a to velmi důkladně, je to zároveň vaše vizitka, jak se o své zuby staráte.
Dýchejte zhluboka – tato finta pomáhá nejen v zubařské ordinaci, ale všude, kde jste vystaveni emočnímu vypětí. Strach a stres totiž obvykle brání hlubšímu dýchání, tím se organismu nedostává kyslíku a negativní emoce se stupňují. Soustřeďte se pokaždé, kdy se cítíte pod tlakem, na dýchání zhluboka a uvidíte, že to zabere.