Ostropestřec mariánský a jeho využití


Pěstování této byliny není moc snadné a jen opravdový znalec bylin mu dokáže vytvořit podmínky, ve kterých se mu bude dařit. Ostropestřec má rád teplo a daří se mu ve Středomoří. Vyskytuje se i v Asii nebo na Kanárských ostrovech. Je velice podobný našemu bodláku a lehce by tak mohlo dojít k záměně.

ostropestřec mariánský

Zmínky o této významné léčivce sahají až do starověku a mimo jiné to byl lék ceněný proti hadímu uštknutí. Ostropestřec je rostlina s mnoha užitečnými účinky a je doporučovaná léčiteli i lékaři. Je to nejlepší přírodní lék na cirhózu a záněty jater, nebo vznik žlučových kamenů. Játra jsou v organismu výrazně zatěžována, protože mají za úkol chránit nás před škodlivinami, což není jednoduchý úkol. Kromě jaterních potíží ostropestřec regeneruje cévy a křečové žíly.

Ostropestřec obsahuje asi 30 % bílkovin a 30 % oleje. Jedná se o směs kyseliny linolové. Olejové a dalších nenasycených mastných kyselin. Zajímavou složkou je i nerozpustný silymarin, který spolu s oleji velice dobře působí na naše játra a pomáhá s jejich přirozenou regenerací.

výběr bylin

Jak a co z této léčivky použít?

Asi nejběžnější formou je využití semen na přípravu čaje, který se připraví přelitím 1 čajové lžičky semen vařící vodou. Asi po 20 minutách je čaj vhodný ke konzumaci.

Ze semen se poměrně snadno vylisuje olej. Ostropestřec olej se dá také zakoupit už vylisovaný. Je velice důležité, aby to byl olej lisovaný za studena. Ideální je, aby byl mírně zakalený a se stopovými pevnými částicemi. Olej se užívá po lžičkách 1-2 lžičky denně, ideálně nalačno nebo před jídlem.

Ostropestřec se užívá v několikatýdenních kúrách. Olej se doporučuje užívat 2–3 týdny, poté na několik týdnů vynechat a případně ještě jednou opakovat. Léčebnou kúru lze během roku 2–3 opakovat. V tomto období by se neměly konzumovat alkoholické nápoje, syntetické léky a nezdravé potraviny. Pokud jde o osoby se zdravotními problémy, je vhodná konzultace s lékařem.