Jak se vám na zahradu dostanou slimáci a rozmnoží se tam, je po legraci. Možná se vám vybaví obrázek souseda, který navečer nebo brzy po ránu obchází zahradu s kyblíkem naplněným solí a hází do něj slizká podlouhlá tělíčka, která najde mezi záhonky. Právě ráno, večer nebo po dešti se slimáci hledají a sbírají nejlépe. Jenže je to nekonečná práce, vynořují se stále noví a noví.
Je jedno, jestli pěstujete zeleninu nebo jen kytičky. Chutná jim všechno. Smlsnou si nejvíce na salátech a jemných listech, ale i první výhonky květin, které vykukují z hlíz, jim chutnají. Pak se můžete divit, proč ta jiřina nevylézá a nevylézá. Jahody, i bylinky jim padnou za oběť, pokud si nedáte pozor. Naštěstí nejsou chránění, takže jim můžete vyhlásit otevřený boj. Záleží jen na vás a vašem žaludku a také vynalézavosti.
Prvním doporučením a prevencí je rozhodně pravidelné sekání trávníku a pletí záhonků. Nemají rádi sluníčko a horko, takže se po nízké trávě nemohou za hezkého počasí nikam přesunovat. Pokud ale váš soused zahradu neudržuje nebo máte za plotem louku, máte smůlu.
Když už se u vás na pozemku vyskytnou, můžete využít chemickou pomoc z obchodu, kde koupíte různé hubiče na slimáky v podobě granulí, které nasypete okolo záhonků nebo ohrožených rostlinek. Lákají slimáky svojí vůní a stáhnou se k nim ze širokého okolí. Po jejich pozření se rozpustí.
Nebo jim postavíte zábrany, které nebudou moci překonat. Může jít třeba o ostré pletivo.
Také můžete zakoupit speciální druh kachen – Indického běžce. Žere slimáky, ale potřebuje také dostatečný výběh, není to rozhodně řešení pro každého. A poslední možností je mechanické ničení. Sběr a následná likvidace. A to totální. Nebuďte slimákomilové a nenoste je pár stovek metrů za váš pozemek, kde je vysypete. To není k ničemu. Takže přestřihnout zahradními nůžkami, posolit, či jinak usmrtit. Není zbytí. Buď oni nebo vaše výpěstky.